Tapahtumat
Kuhne-kylvyistä kemoterapiaan
Yliopistotutkija, dosentti Heini Hakosalon yleisöluennolla syvennytään tuberkuloosin hoitoon Suomessa niin lääketieteen kuin potilaiden kokemuksen näkökulmasta.
12.9.2026, klo 14:00 - 15:00
Lahden historiallinen museo, Kartanonkatu 1
Maksuton luento, näyttelyihin pääsylipulla
Luento
Tuberkuloosi on monimuotoinen sairaus, jonka tehokas hoitaminen oli lääketieteelle pitkään ylivoimaiselta tuntuva haaste. Yleinen ja pelätty tauti kosketti kaikkia, jokainen tunsi jonkun sairastuneen.
Kuhne-kylvyistä kemoterapiaan: Tuberkuloosin hoitoa 1880-luvulta 1980-luvulle -luennolla lääketieteen ja terveyden historiaan erikoistunut yliopistotutkija, dosentti Heini Hakosalo johdattaa tuberkuloosin hoitoon Suomessa sekä lääketieteen että potilaskokemuksen näkökulmasta.
Luento pidetään Historiallisen museon toisen kerroksen August Fellman -salissa. Osallistuminen luennolle maksutta, näyttelyihin pääsylipulla.